Polska i łacińska nazwa – dąb olcholistny (Quercus alnifolia) dają już pewne wyobrażenie o roślinie. Kolejnych szczegółów dostarcza nazwa angielska. Golden Oak (dąb złoty) – to kolor spodu liści. I żeby było jeszcze ciekawiej – jest to roślina endemiczna, występująca tylko na Cyprze. Cóż za wspaniały pretekst do kolejnej wyprawy!
Wszystko wyglądało optymistycznie: tanie bilety, krótki lot, tani samochód w wypożyczalni… No właśnie samochód – na Cyprze jeżdżą lewą stroną. Nie będę ukrywał, była to sytuacja stresująca, mimo, że Cypr nie był pierwszym krajem, w którym jeździłem lewą stroną drogi. Małym ułatwieniem jest inny (czerwony) kolor tablic rejestracyjnych samochodów z wypożyczalni (sygnał dla tubylców: uwaga, jedzie turysta). Co z tego, kiedy nawet po kilku dniach zdarzało mi się zamiast migacza włączać wycieraczki…
Dąb olcholistny występuje tylko na Cyprze, to już pisałem, ale gdy już się tam dotrze można go znaleźć całkiem łatwo (między 400, a 1800 mnpm), przede wszystkim w górach Troodos.
Chyba najładniej prezentował się na zboczach w dolinie Kalidonii, tworząc tam niezbyt gęsty las razem z sosną kalabryjską (Pinus brutia Ten.). Warto wybrać się na szlak tworzący pętlę, a biegnący najpierw zachodnimi, później wschodnimi zboczami doliny (łącznie ok. 8,5 km). Początek znajduje się powyżej Pano Platres przy skrzyżowaniu z drogą B8. W pobliżu strumienia rosną głównie gatunki drzew zrzucających liście zimą – olsza wschodnia (Alnus orientalis Decne.) i platan wschodni (Platanus orientalis L.), ale też niezwykle ozdobna chruścina szkarłatna (Arbutus andrachne L.) – zimozielone małe drzewo o przepięknej czerwono-brązowej korze, zwane popularnie greckim drzewem truskawkowym. Dosyć powszechnie występującą tu rośliną jest też endemiczny bluszcz cypryjski (Hedera pastuchovii ssp. cypria (McAll.) Hand). Po minięciu urokliwego wodospadu i przekroczeniu strumienia, w górnej części jego biegu, ścieżka wznosi się. Zmienia się otaczająca roślinność. Pojawiają się też pierwsze dęby olcholistne w większych grupach. Trzeba nadmienić, że forma drzewa dla tej rośliny jest rzadziej spotykana i częściej widuje się go jako wyższy krzew, średnio 3-4-metrowej wysokości.
Udało mi się zebrać na Cyprze kilka żołędzi i, o dziwo, po powrocie do Polski wykiełkowały. Pierwszą zimę mają już za sobą stojąc cały czas w doniczkach na otwartej przestrzeni. Jestem ciekaw czy będzie to tylko nieudany eksperyment, czy też uda mi się za kilka lat pokazać zdrowo rosnący krzew.
Trzymam kciuki za dęby 🙂 Będąc w Nicei też zbierałem żołędzie dębów 🙂 Tyle, że ostrolistnych. Wykiełkowały, a w ubiegłym sezonie powędrowały do gleby. Pierwszą zimę mają za sobą. przetrwały 🙂 Serdeczności! Bardzo ciekawy wpis 😉
Dziękuję pięknie za miły komentarz tym bardziej, że to pierwszy komentarz na moim blogu 🙂
Oooo, ale fajnie 🙂 Cieszę się 🙂 Wkrótce na pewno będzie ich znacznie więcej. To bardzo ciekawy blog!
Może być trudno z tym dębem ja zimuje od kilku lat i trochę marznie ale też nie było solidnych zim …
I jak dużej rośliny udało Ci się doczekać?
Super tempo odpowiedz jak wzrost tego dębu w naszym klimacie 🙂 około 40cm, rośnie bardzo wolno. A te siane żyją ?
Niestety, nie przeżyły zimy 2021-2022. Trochę w tym mojej winy. Dotychczas były zimowane na zewnątrz, ale w osłoniętym wąwozie. Tym razem zimowały na otwartej przestrzeni. Zabrakło mi chyba cierpliwości: powinienem jeszcze kilka lat zimować te dęby w miejscu nie narażonym na zimne wiatry.
W tym roku byłem na Cyprze i widziałem duże ilości tego dębu, szczególnie w drodze na Tripylos, ale też pojedyncze na Mt. Olimp, te na Olipmie wyglądają na całkiem odporne, liście są uszkadzane przez mróz, ale gałązki wyglądały na nieruszone. Znalazłem kilka kiełkujących żołędzi w tamtym rejonie i będę je obserwował, mam nadzieję, że dadzą radę. W ogrodzie mam jeden okaz, który kiedyś kupiłem w sklepie internetowym, ale niestety niemal corocznie jest uszkadzany przez mróz, żyje ale ciągle ma jakieś 30 cm, pewnie dużo zależy od wysokości z jakiej pochodzi.
Potwierdzam: dęby olcholistne przyrastają bardzo wolno. Moje, po dwóch sezonach, mają ok. 12-15 cm wysokości. Optymistyczne jest to, że wciąż żyją. Trzymam kciuki za powodzenie w uprawie 🙂