Do niedawna jedynym drzewem z rodzaju śliwa (Prunus L.) o ozdobnych walorach pnia, które mógłbym wymienić, byłaby – poza dość dobrze znaną czeremchą amurską (Prunus maackii Rupr.) – wiśnia tybetańska (Prunus serrula Franch.) – nie należy jej mylić z P. serrulata (Lindl.) G. Don. Okazuje się, że w angielskich ogrodach, poza tą wiśnią (często u nich nazywaną Birchbark Cherry czyli wiśnią o korze brzozy), popularne zaczynają stawać się dwa inne gatunki: wiśnia rdzawa (Prunus rufa Hook.f.) i wiśnia himalajska (Prunus himalaica Kitam.) – tej z kolei nie należy mylić z P. himalayana (Hook.f. & Thomson) J.Wen. W 2019 roku odwiedziłem dwa ogrody RHS (Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego): Rosemoor oraz Wisley i w obu wszystkie wspomniane gatunki były jednymi z najchętniej fotografowanych roślin.
Dość dużym zaskoczeniem był dla mnie zauważony w Rosemoor jarząb tybetański (Sorbus thibetica (Cardot) Hand.-Mazz.) odmiany „John Mitchell”. Gatunek ten znany jest z długich liści (do 17 cm), ale u tej odmiany są one dodatkowo bardzo szerokie. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę biały spód blaszki liściowej to otrzymujemy, mimo kompaktowych rozmiarów tego drzewa, bardzo zdecydowany akcent w ogrodzie.
Spacerując po Rosemoor, dłuższą chwilę zatrzymałem się też przy pochodzącym z Krety pszonaku zmiennym (Erysimum mutabile). Dlaczego? Poniższe zdjęcie to wyjaśnia. Niestety ta bylina nie wytrzymuje naszych zim.
Na ostatnią omawianą dziś niespodziankę wybrałem cedrelę chińską (Toona sinensis (A.Juss.) M.Roem.), nazywaną czasem cedrówką lub nawet błędnie cedrem chińskim. Jej duże liście (nierzadko powyżej 60 cm długości) trochę przypominają sumak, albo jesion na sterydach, chociaż w odróżnieniu od nich są zazwyczaj parzystopierzaste. W moim ogrodzie cedrela chińska rośnie od kilku lat, a jednak gdy ujrzałem ją w Wisley, stanąłem jak wryty. Znajdujący się tam kilkumetrowy egzemplarz odmiany „Flamingo” przez kilka wiosennych tygodni ma wręcz nierzeczywistą cukierkowo różową barwę liści.
W swoich ojczystych stronach młode liście cedreli używane są w kuchni, a z kolei w naszym kręgu kulturowym najczęściej używane jest drewno cedreli: do produkcji gitar klasycznych. Mrozoodporność tego niewielkiego drzewa oceniam na strefę USDA 6b, chociaż czasem w literaturze spotkać można 7a.