Blog

12 maja 2024

Dąb berberyjski

Nie będę owijał w bawełnę – polską nazwę tego dębu wymyśliłem na poczekaniu, posiłkując się jedną ze zwyczajowych nazw angielskich. Po pierwsze więc doprecyzuję, że dzisiejszy wpis poświęcony będzie dębowi znanemu pod łacińską nazwą Quercus rotundifolia Lam.
5 maja 2024

Skalezja szypułkowa

Większość kojarzy rodzinę astrowatych raczej z niewielkimi roślinami, często zdobiącymi nasze łąki. Na Galapagos można jednak zobaczyć dużo większe egzemplarze, nazywane tu powszechnie drzewami stokrotkowymi.
27 lutego 2023

Żarnowiec portugalski

Po kilku podróżach do wyspiarskich terytoriów Portugalii – na Maderę i Azory, w zeszłym roku przekonałem się, że również kontynentalna Portugalia obfituje w wodę, czasem w bardzo duże ilości wody.
22 stycznia 2023

Opuncja galapagoska

Pora na pierwszy spacer na Galapagos. Sucha okolica, niemal żadnego zielonego drzewa, za to ogromna ilość pni. Żywych pni. Oto, jak to możliwe.
27 kwietnia 2022

Wierzbówka kiprzyca

Nie ma co się oszukiwać: tereny podbiegunowe, w tym Laponia, z pewnością nie są przykładem bogatej bioróżnorodności. Zaskakujące jest jednak to, jak wiele gatunków roślin było ważnych (i wciąż w dużej części jest) dla funkcjonowania żyjących na tych obszarach społeczności.